מגשי הנבטה

חזרה לרשימה
מידע

מגשי הנבטה קלים, חזקים ועמידים מפוליסטירן מוקצף (קלקר)

הנבטה היא שלב החיים הראשון בחייו של צמח ובו בוקע הצמח מן הזרע. שלב זה מתרחש בכל נביטה של צמח מזרע, גם כאשר זורעים זרע קטן בתוך עציץ בבית. יחד עם זאת, כאשר מדובר בייצור מסחרי של צמחים לצרכי נוי או חקלאות, מתעורר הצורך בהנבטה המונית של כמות גדולה מאוד של זרעים ופה נכנס לתמונה הפתרון של מגשי הנבטה מבית פוליביד.

מה זה מגש הנבטה?

מגש הנבטה הוא מגש, עשוי קלקר או פלסטיק, בעל שקעים קטנים המסודרים בשורות, זה לצד זה, על כל פני שטח המגש. שקעים אלה משמשים כתאים להנבטת זרעים כשבכל תא מוזנת אדמה בכמות המינימלית הנדרשת להשלמת תהליך ההנבטה ולאחר מכן נזרע הזרע בתוך האדמה שבתא. בתוך יום עד מספר ימים ובכפוף לטיפול נכון והשקיה של הזרע, נובט הזרע והופך לצמח קטן אותו ניתן להעביר כעת לאזור השתילה הסופי שלו.

מגש הנבטה נפח תא 29 סמ"ק מגש הנבטה נפח תא 74.2 סמ"ק מגש הנבטה נפח תא 22.5 סמ"ק
מגשי הנבטה מגש הנבטה מקלקר 20211108174353.574.jpg

למה נדרשים מגשי הנבטה?

החקלאות המודרנית מחויבת לעמוד בסטנדרטים כלכליים גבוהים במיוחד, על מנת לשמר כדאיות של הגידול החקלאי בהיקפים גדולים ולהבטיח את איכות התוצרת. גידול חקלאי מסחרי נמדד בפרמטרים של תוצרת לדונם, גודל הפרי, מרקם הפרי וכן הלאה. בכדי להבטיח תוצרת ברמה הגבוהה ביותר, נדרשת רמה גבוהה מאוד של דיוק לאורך כל תהליך הגידול, החל משלב ההנבטה ועד שלב הקטיף. בין היתר, נדרשת שתילה במרווחים מדויקים בין צמח לצמח וכאשר מדובר בשדה רחב ידיים, לא ניתן להשיג את רמת הדיוק הזאת באמצעות פיזור אקראי של זרעים בשטח. החקלאי מעוניין לשתול צמח אחד בכל תא שטח מדוד בשדה ולשם כך נדרש לו אוסף גדול של צמחים קטנים מוכנים לשתילה. מגשי הנבטה מספקים בדיוק את הפתרון הזה – אוסף גדול של צמחים צעירים מרוכזים על פני מגש אחד ומוכנים לשתילה בקלות ובמהירות.

מגשי ההנבטה של פוליביד משמשים מאות חקלאים בישראל ובנוסף, יכולים להתאים גם להנבטה במשתלות, הנבטה במעבדות או מרכזי מחקר ופיתוח ואפילו להנבטה ביתית. לכל יישום כזה יתאים סוג שונה של מגש בגודל שונה ולפוליביד אפשרויות מגוונות וזמינות לכל מטרה.

סוגים שונים של מגשי הנבטה

בחירת מגשי הנבטה למכירה צריכה להתבצע על פי מספר פרמטרים מרכזיים:

  • נפח תא ההנבטה – צמחים שונים זקוקים לנפחים שונים של תאי הנבטה על מנת להבטיח את איכות ומהירות ההנבטה.
  • מספר תאי ההנבטה במגש – כמה שיותר תאים, יותר טוב, אך עד גבול מסוים. יש לקחת בחשבון גם את קלות השימוש במגש בשטח וקלות השינוע שלו אל השדה ומנקודה לנקודה בתוך השדה. בהיבט זה, יש לשקול גם את סידור התאים, מידות המגש כולו ופרופורציות האורך והרוחב שלו בכדי להתאימו למעברים בשדה או למרחב העבודה עם המגש.
  • חומר גלם – מגשי הנבטה למכירה מוצעים היום בפורמט של מגש פלסטיק או מגש קלקר. מגשי הקלקר של פוליביד הם מגשים חזקים מאוד, עמידים מאוד, קלי משקל וזולים ביחס למגשי הפלסטיק. בנוסף, מגשי הקלקר הם רב פעמיים וניתן להשתמש בהם מספר רב של פעמים. מגשי הפלסטיק, לעומת זאת, הם יקרים יותר וכבדים יותר ולכן מגבילים מאוד את תהליך השינוע, ההחזרות והרכב העלויות של הספק מול החקלאי.

מגשי ההנבטה של פוליביד עמידים בטווח רחב של טמפרטורות, בלחות וברטיבות ובקרינת שמש ישירה. המגשים ניתנים לערימה זה על גבי זה לצורך אחסון וכן לסידור יעיל ונוח בתוך מקררי הנבטה והתקני הנבטה אחרים. משקלם הקל של מגשי ההנבטה של פוליביד, הופך אותם לנוחים ביותר לעבודה ושינוע בשטח, גם ללא אמצעי עזר.