חזור לבלוג

באדריכלות המודרנית מקובל לתכנן חללים רחבי ידיים במבנים, מגמה התופסת תאוצה במבני ציבור ובבתי מגורים.

חללים אלו דורשים תקרות עם פני שטח גדול, ללא תמיכות של עמודים וקירות. תקרה כזאת תהיה בעובי גדול ובעלת משקל גבוה, על מנת לשאת את העומס העצמי שלה ואת העומסים בעת החיים במבנה. השגת החוזק הנדרש לתקרה משמעותה כמויות גדולות של בטון ופלדה, ואלו מייקרים משמעותית את עלויות המבנה.
תקרת צלעות היא טכנולוגיית בנייה שכיחה לתקרות במפתחים גבוהים. על לוחות היציקה מניחים את גופי הפוליסטירן המוקצף במרחקים קבועים. לאחריהם מניחים את מוטות הפלדה, ואז יוצקים את התקרה, כשהכל כמובן מותאם לתכנית מהנדס. בין הגופים מתקבלות קורות הנקראות “צלעות”. הן אלו שנושאות את התקרה. במפתחים עד 6 מ”א מומלצים בלוקי אוניה – שילוב של פרוסות בלוק בטון עם גופי פוליסטירן מוקצף, ובמפתחים העולים על 6 מ”א, מומלץ להשתמש בבלוקי פוליקל המאפשרים יציקת תקרה בחתך כפול. היתרון הבולט של אלו הנו משקלם הנמוך, אשר מאפשר את הפחתת משקל התקרה, חסכון בכמויות בטון ופלדה וכמובן הקטנת גובה התקרה.
 

מילוי התקרות באלמנטים ייעודיים – פוליקל, מפחיתים את משקל התקרה ובכך פוחת השימוש הנדרש בבטון ובפלדה. הדבר מוביל לחיסכון בעלויות החומרים, העלאת הבידוד התרמי, והכי חשוב תקרה במפתחים גדולים בדיוק לפי התכנית. 

קומפלקס מרשים של הקריה לארכיאולוגיה בירושלים המשתרע על גבי כ- 36,000 מ”ר. למבנה הראשי מפלסים רבים במפתחים גדולים מאוד. מהנדס הביצוע יוליאן נחמן השתמש בפרויקט בארגזי פוליקל לתקרות המבנה.
אדריכל- משה ספדיה 

פוליקל מבית פוליביד
שיטה לתקרת צלעות במפתחים גדולים, המיועדת לנשיאת עומסים גבוהים, בחתך אחד. 
למהלך ביצוע והקטלוג המלא לחצו כאן

עיצוב סטודיו שרון

לחצן חיוג מהיר
Menu
×